19.08.2011 09:24

"Zelboraf" dobio zeleno svjetlo:

FDA odobrio lijek za melanom


Američka uprava za hranu i lijekove (FDA) odobrila je novi lijek za liječenje uznapredovalog melanoma, najsmrtonosnijeg oblika raka kože. Lijek je dobio zeleno svjetlo brže od mnogih drugih lijekova koje razmatra FDA, a zagovornici te vrste lijekova kažu kako je to dobar znak i za druge genetički zasnovane lijekove koji se razvijaju, javio je u četvrtak američki javni radio NPR.
Piše: N24
Veličina teksta: A A A

Kada su rezultati studije za novi lijek objavljeni ranije ovoga ljeta u ''New England Journal of Medicine'', stručnjaci su to nazvali prekretnicom za osobe s melanomom koji je metastazirao ili se ne može operirati. A to je većina slučajeva - osim kada se otkrije rano, melanom je uvijek smrtonosan.

Nova pilula, koju je razvio ''Roche Genentech'' i nazvao ''Zelboraf'', neće izliječiti melanom, ali može zaustaviti rast raka mjesecima i očekuje se da će produžiti život pacijenta.

Način na koji djeluje je blokiranje mutacije gena koja potiče nekontrolirani rast stanica raka. Oko polovice pacijenata s melanomom ima tu mutaciju. FDA je također odobrila test koji identificira te pacijente, prenosi Hina.

''Zelboraf'' nije jedini novi dodatak arsenalu lijekova protiv melanoma. Ranije ove godine, FDA je odobrila ''Yervoy'', proizvođača ''Bristol-Myers Squibb", koji također produžava preživljavanje bolesnika u uznapredovalom stadiju bolesti. Planira se zajedničko testiranje ta dva lijeka.

"Ovo je bila važna godina za bolesnike s kasnom fazom melanoma",  izjavio je dr Richard Pazdur, direktor ureda FDA za onkološke lijekove.

Prema Peteru Hirthu, izvršnom direktoru ''Plexxikona'' - firme koja je pomogla Rocheu razviti lijek, ''Zelboraf''  je primjer genetski zasnovanog personaliziranog lijeka koji se može razviti brže od drugih lijekova. Molekula u ''Zelborafu'' otkrivena je 2005., a na tržištu se našla manje od šest godina kasnije.

Očekuje se da će šest mjeseci liječenja "Zelborafom" koštati oko 60.000 dolara. Pacijenti u SAD-u trebali bi novi lijek dobiti u roku od nekoliko sedmica.




Tagovi: FAD, ZELBORAF, LIJEK, MELANOM, SAD

Komentari na članak
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala n24.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. n24.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara n24.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Da bi objavili komentar morate biti prijavljeni! Da bi ste se prijavi kliknite OVDJE a ako se niste još registrovali isto možete uraditi klikom OVDJE.
Objavljeni komentari